4 rzeczy, które możesz zrobić, zanim podejmiesz decyzję, co dalej....

 

Wycisz się i pomyśl

 

Zbliżają się różne ważne dla Was terminy: składanie dokumentów do szkół ponadgimnazjalnych pod koniec kwietnia, początek rekrutacji na studia pod koniec maja, planowanie co dalej - czy szkoła policealna, czy kursy zawodowe. Dla niektórych jest to czas poszukiwania nowej pracy lub zastanawiania się nad zmianą kwalifikacji.

Dlatego teraz jest dobry moment na zrobienie małej analizy przed podjęciem ostatecznej decyzji, na sprawdzenie, czy idziesz w najlepszym dla siebie kierunku. Zobacz, do jakich wniosków doprowadzą Cię poniższe punkty:

1. Czym się otaczasz?

Przyjrzyj się temu, jakie książki czytasz i dlaczego, co najchętniej oglądasz np. na youtube, co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie. Jakie czynności sprawiają Ci przyjemność. Jakich zadań podejmujesz się, kiedy trzeba zrobić coś w grupie - na przykład na imprezie, grillu, wypadzie nad jezioro, cokolwiek. Zastanów się, jaka jest przeważnie Twoja rola.

Pomyśl, co Ci te informacje mówią o Tobie w kontekście wyboru szkoły czy zawodu.

2. Grunt to dobry wybór, czyli....

Pamiętaj, dobry wybór kolejnego kroku na ścieżce edukacyjnej czy zawodowej to taki, który jest TWÓJ WŁASNY, podjęty na podstawie TWOICH zainteresowań, potrzeb i umiejętności, zgodny z TWOJĄ osobowością, TWOIMI oczekiwaniami i aspiracjami, z którym TY się dobrze czujesz.

Jeżeli wybierasz szkołę ze względu na znajomych, nie interesuje Cię dana dziedzina, ale wybierasz ją, ponieważ potem można dobrze zarabiać, podejmujesz decyzję na zasadzie eliminacji - "tu nie, tu nie, tu też nie, no dobrze, to tu", rodzice Ci każą, ktoś Ci kiedyś powiedział, że nic z Ciebie nie będzie i nie dasz sobie rady, wszyscy Ci mówią, żebyś dał/dała sobie spokój i wymyśliła coś "normalnego", więc wybierasz coś normalnego - wtedy mówimy o złym wyborze. Wtedy wróć do punktu 1.

3. To jest "moje", więc będę w tym dobry/dobra versus "nie dam rady", "nie nadaję się", "boję się"

Jeżeli zdecydowanie czujesz, że ciągnie Cię w kierunku jakiejś dziedziny, czujesz, że to jest "Twoje", nie wahaj się. Pamiętaj: Inspiracja-Motywacja-Rozwój-Sukces. Jeżeli jakiś temat Cię inspiruje, jest "Twój", na pewno będziesz mieć motywację, żeby się uczyć, rozwijać, być coraz lepszym. A potem - już tylko sukces.

Zastanów się, co Cię powstrzymuje, zakwestionuj to i idź dalej. Strach i wewnętrzny krytyk to stali towarzysze w każdej nowej podróży życiowej. Naucz się ich zagłuszać jakąś pomocną myślą.

4. Zobacz, co Ci w duszy zagra

Sprawdź listę przedmiotów w danej szkole, opis programu nauczania i opis zawodu, do którego ta szkoła przygotowuje. Zwłaszcza lektura programu nauczania może spowodować uczucie pod tytułem "tak, to jest to" albo wątpliwości. Szukaj dalej, czytaj, wsłuchuj się w siebie, obserwuj, kiedy czujesz przypływ energii, a kiedy niechęć i opór.

Jeżeli potrzebujesz pomocy - zapraszam do mnie na "przerobienie" powyższych tematów!

  

Monika Crook

Back to Top